MailChimp for WordPress - en to de_DE translation catalogue (228 entries)

en: %s (%s) with field type %s.
de_DE: %s (%s) mit Feldtyp %s.

en: %s integration
de_DE: %s-Integration

en: <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about MailChimp's E-Commerce features</a>.
de_DE: <a href="%s">Upgrade zur MailChimp für WordPress Premium Version</a> oder <a href="%s">lies mehr über MailChimp's E-Commerce Vorteile</a>.

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
de_DE: Das Formular wurde erfolgreich gespeichert.

en: A total of %d lists were found in your MailChimp account.
de_DE: In deinem MailChimp-Konto sind insgesamt %d Listen vorhanden.

en: API Key
de_DE: API Schlüssel

en: Add dynamic form variable
de_DE: Dynamische Formular-Variablen hinzufügen

en: Add list fields to any of your selected lists.
de_DE: Füge Listenfelder zu den ausgewählten Listen hinzu.

en: Add more fields
de_DE: Mehr Felder anlegen

en: Add new form
de_DE: Neues Formular erstellen

en: Add to form
de_DE: Zur Form hinzufügen

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
de_DE: Erlaube uns, die Benutzung des Plugins anonym aufzuzeichnen, um es besser an das Nutzerverhalten anzupassen.

en: Already subscribed
de_DE: Bereits abonniert

en: Appearance
de_DE: Aussehen

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
de_DE: Gefällt dir dieses Plugin ? Das Premium Add-On schaltet einige kraftvolle Eigenschaften frei. <a href="%s">Finde jetzt Alles über die Vorteile heraus</a>.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
de_DE: Bist du sicher du möchtest "Double opt-in" abschalten ?

en: Available integrations
de_DE: Verfügbare Integrationen

en: Basic
de_DE: Standard

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
de_DE: Willst du eine Benachrichtigung wenn jemand sich registriert ?<a href="%s">MailChimp für Wordpress Premium</a>erlaubt es dir Email Benachrichtigungen für dein Formular zu erstellen.

en: Blue Theme
de_DE: Blaues Theme

en: CONNECTED
de_DE: VERBUNDEN

en: Checkbox label text
de_DE: Checkbox Beschriftung Text

en: Checkboxes
de_DE: Checkboxen

en: Choice type
de_DE: Auswahltyp

en: Choices
de_DE: Auswahl

en: Choose a field to add to the form
de_DE: Wähle ein Feld das zur Form hinzugefügt werden soll

en: City
de_DE: Stadt

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
de_DE: Klicke auf den Namen einer Integration um alle Einstellungen der Integration zu ändern.

en: Click the following button to have MailChimp for WordPress pick up on your changes.
de_DE: Klicke auf die folgende Schaltfläche, damit MailChimp for Wordpress deine Änderungen übernimmt.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
de_DE: Wenn du auf die folgenden Links klickst, gelangst du zum entsprechenden Bildschirm.

en: Close
de_DE: Schließen

en: Code reference for developers
de_DE: Code Referenz für Programmierer

en: Configure this integration
de_DE: Integration konfigurieren

en: Country
de_DE: Land

en: Dark Theme
de_DE: Dunkles Theme

en: Data from a cookie.
de_DE: Daten vom Cookie

en: Data from the URL or a submitted form.
de_DE: URL- oder Formulardaten.

en: Debug Log
de_DE: Debug Logfile

en: Default sign-up form
de_DE: Standard Anmelde-Formular.

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
de_DE: Legt fest welche Ereignisse in das <a href="%s">Debug Logfile</a> geschrieben werden sollen (siehe unten).

en: Dismiss this notice.
de_DE: Diese Nachricht ausblenden.

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
de_DE: Zeigt dein MailChimp für WordPress Registrierungsformular an

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
de_DE: Willst du mehr als eine Form erstellen ? Unser Premium Add-On macht genau das ! <a href="%s">Schau dir die Premium Vorteile an</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in MailChimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
de_DE: Möchtest du alle WooCommerce Bestellungen in MailChimp verfolgen damit du Emails auf Basis des Kaufverhaltens deiner Abonnenten versenden kannst ?

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try MailChimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
de_DE: Willst du übersetzte Formulare für alle deine Sprachen ? <a href="%s">Probiere MailChimp für Wordpress Premium</a> das genau das macht und mehr...

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Done! MailChimp lists renewed.
de_DE: Fertig! MailChimp Listen neu geladen.

en: Dropdown
de_DE: Auswahlliste

en: Edit Form
de_DE: Formular editieren

en: Edit list fields for
de_DE: Bearbeite Listenfelder für

en: Edit this list in MailChimp
de_DE: Liste in MailChimp bearbeiten.

en: Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Empty Log
de_DE: Logfile leeren

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
de_DE: %s-Integration aktivieren? Es wird eine Sign-Up-Checkbox zum Formular hinzugefügt.

en: Enabled integrations
de_DE: Aktivierte Integrationen

en: Enabled?
de_DE: Aktiviert?

en: Enter form title here
de_DE: Formular-Titel eingeben.

en: Enter the HTML code for your form fields..
de_DE: HTML-Code für die Formularfelder eingeben.

en: Enter the title of your sign-up form
de_DE: Titel deines Formulars eingeben.

en: Enter your form title..
de_DE: Formular-Titel eingeben.

en: Example: %s
de_DE: Beispiel: %s

en: Fetching MailChimp lists
de_DE: Hole MailChimp Listen

en: Field label
de_DE: Feld Bezeichnung

en: Field type
de_DE: Feld Typ

en: Fields
de_DE: Felder

en: Filter..
de_DE: Filter

en: First Name
de_DE: Vorname

en: Form
de_DE: Formular

en: Form Appearance
de_DE: Formulargestaltung

en: Form Fields
de_DE: Formular Felder

en: Form Messages
de_DE: Formular Nachrichten

en: Form Settings
de_DE: Formulareinstellungen

en: Form Style
de_DE: Formular Style

en: Form Themes
de_DE: Formular Theme

en: Form action
de_DE: Form Aktion

en: Form behaviour
de_DE: Formular-Verhalten

en: Form fields
de_DE: Formular Felder

en: Form preview
de_DE: Formular-Vorschau

en: Form variables
de_DE: Formular Variablen

en: Forms
de_DE: Formulare

en: Frequently Asked Questions
de_DE: Häufig gestellte Fragen

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: General error
de_DE: Allgemeiner Fehler

en: Get shortcode
de_DE: Shortcode anzeigen

en: Get your API key here.
de_DE: Den API Schlüssel bekommst du hier.

en: Green Theme
de_DE: Grünes Theme

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
de_DE: HTML Tags wie %s sind in den Beschriftungen erlaubt.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
de_DE: HTML Tags wie %s sind in den Nachrichten Feldern erlaubt.

en: Here's how:
de_DE: So gehts:

en: Hide form after a successful sign-up?
de_DE: Verberge das Formular nach der Registrierung?

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
de_DE: Wenn ja dann <a href="%s">gib uns eine 5★ Bewertung auf WordPress.org</a>. Das wäre eine große Hilfe für uns.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
de_DE: Wenn du ein %sbenutzerdefiniertes Stylesheet erstellt%s hast und dieses laden möchtest,  wähle "eigenen Formularstil". Andernfalls wähle eines der Standard Formularstile oder eines der Standard Themes.

en: Implicit?
de_DE: erforderlich?

en: Increased conversions? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
de_DE: Bessere Konvertierungen ? <a href="%s">MailChimp für WordPress Premium</a> schickt Formulare ab ohne die Seite neu zu Laden, eine wesentlich bessere Erfahrung für den Anwender.

en: Inherit from %s theme
de_DE: Vom Theme %s übernehmen

en: Initial value
de_DE: Anfangswert

en: Integrations
de_DE: Integrationen

en: Interest categories
de_DE: Interessen Kategorien

en: Invalid email address
de_DE: Ungültige E-Mail-Adresse

en: Is this field required?
de_DE: Ist dieses Feld erforderlich ?

en: Knowledge Base
de_DE: Wissensdatenbank

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
de_DE: Abonniere unsere monatlichen Tipps und lerne, wie deine Listen am schnellsten wachsen und du bessere E-Mails schreibst.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
de_DE: Leer lassen oder <code>0</code> eingeben für keine Weiterleitung. Ansonsten verwende (absolute) URLs, inkl. <code>http://</code>.

en: Light Theme
de_DE: Helles Theme

en: List Name
de_DE: Name der Liste

en: List choice
de_DE: Listen-Auswahl

en: List fields
de_DE: Listen Felder

en: Lists this form subscribes to
de_DE: Listen dieses Formulars abonnieren

en: Load some default CSS?
de_DE: Allgemeines CSS laden?

en: Log file is not writable.
de_DE: Logfile ist nicht schreibbar

en: Log in to your MailChimp account.
de_DE: Melde dich in deinem MailChimp Konto an.

en: Log successfully emptied.
de_DE: Log erfolgreich geleert

en: Looking for help?
de_DE: Brauchst du Hilfe?

en: Looking to improve your sign-up rates?
de_DE: Willst du deine Sign-up Rate erhöhen ?

en: MailChimp API Settings
de_DE: MailChimp API Einstellungen

en: MailChimp Lists
de_DE: MailChimp Listen

en: MailChimp Sign-Up Form
de_DE: MailChimp Registrierungsformular

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
de_DE: MailChimp für WordPress braucht mehr Übersetzungen. Ist das Plugin in deiner Sprache nicht verfügbar oder hast du einen Fehler in der jetzigen Übersetzung entdeckt? Helfen ist ganz einfach! Gehe zum <a href="%s">Übersetzungsprojekt und klicke auf "Übersetzen"</a>.

en: MailChimp specific settings
de_DE: MailChimp-spezifische Einstellungen.

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Miscellaneous settings
de_DE: Verschiedene Einstellungen

en: More subscribers, better newsletters.
de_DE: Mehr Abonnenten, bessere Newsletter.

en: NOT CONNECTED
de_DE: NICHT VERBUNDEN

en: No available fields. Did you select a MailChimp list in the form settings?
de_DE: Keine Felder verfügbar. Hast du eine MailChimp Liste bei den Formulareinstellungen ausgewählt ?

en: No list selected
de_DE: Keine Liste ausgewählt

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
de_DE: Keine Listen gefunden, <a href="%s">hast du MailChimp bereits angebunden</a>?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with MailChimp</a>?
de_DE: Keine Listen gefunden. Hast du deinen <a href="%s">MailChimp-Account verbunden</a>?

en: No lists were found in your MailChimp account
de_DE: In Deinem MailChimp Account wurden keine Mailinglisten gefunden

en: Not subscribed
de_DE: Nicht abonniert

en: Nothing here. Which means there are no errors!
de_DE: Nichts hier. Das bedeutet keine Fehler!

en: Other
de_DE: Andere

en: Other Settings
de_DE: Andere Einstellungen

en: Our <a href="%s">Boxzilla plugin</a> allows you to create pop-ups or slide-ins with a subscribe form. A sure way to grow your lists faster.
de_DE: Unser <a href="%s">Bozilla plugin</a> erlaubt es dir Pop-up oder Einschub Fenster mit einem Formular zu erstellen. Ein sicherer Weg um deine Listen schneller wachsen zu lassen.

en: Placeholder
de_DE: Platzhalter

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
de_DE: Bitte stelle sicher %s hat die richtigen <a href="%s">Dateiberechtigungen</a>.

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your MailChimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
de_DE: Sie müssen alles so einstellen, dass das Plugin <a href="%s">alle zum Absenden des Formulars erforderlichen Felder ihres Formulars enthält</a> oder sich bei <a href="%s">Mailchimp einloggen</a> und nur das E-Mail & Name-Feld für Ihre Liste(n) als "erforderlich" (required) markieren.

en: Pre-check the checkbox?
de_DE: Die Checkbox vorauswählen?

en: Preselect
de_DE: Vorauswahl

en: Preview form
de_DE: Vorschau Formular

en: Preview this form
de_DE: Formular ansehen

en: Property of the current page or post.
de_DE: Eigenschaft der aktuellen Seite oder des Posts.

en: Radio buttons
de_DE: Optionsschaltfläche

en: Read more about common connectivity issues.
de_DE: Erfahre mehr über häufige Verbindungsprobleme.

en: Red Theme
de_DE: Rotes Theme

en: Redirect to URL after successful sign-ups
de_DE: Weiterleitung zu URL nach einer erfolgreichen Registrierung.

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Renew MailChimp lists
de_DE: MailChimp Listen neu laden

en: Replace interest groups?
de_DE: Interessengruppen ersetzen?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
de_DE: Ersetzt mit der Formular-Antwort (Fehler- oder Erfolgsmeldungen).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
de_DE: Ersetzten mit der Nummer von Abonnenten der gewählten Listen

en: Required field missing
de_DE: Erforderliches Feld fehlt

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
de_DE: Momentan ist das Plugin konfiguriert nur Fehler und Warnungen mitzuschreiben.

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
de_DE: Wähle "Nein" wenn du die ausgewählten Interessen zu jeglichen vorher ausgewählten Interessen hinzufügen willst wenn du einen Abonnenten aktualisierst.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
de_DE: Wähle "Nein" wenn der Benutzer das Abonnement via E-Mail bestätigen soll (empfohlen).

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
de_DE: Wähle "ja", falls die Checkbox an einem ungewünschten Platz angezeigt wird.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
de_DE: Wähle "Ja" wenn die Checkbox standardmässig angekreuzt sein soll.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
de_DE: Wähle "ja" wenn du möchtest, dass die E-Mail Adresse bestätigt werden muss. (empfohlen)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
de_DE: Wähle "Ja" wenn du die bisherigen Abonnenten mit den gesendeten Daten aktualisieren willst.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
de_DE: Wähle "ja" wenn du die Formular Felder verstecken möchtest, nach einer erfolgreichen Registrierung.

en: Select the form to show
de_DE: Wähle ein Formular aus

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
de_DE: Wähle die Listen zu welchen, die Abonnenten die die Checkbox ausgewählt haben, eingetragen werden sollen.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
de_DE: Wähle die Liste(n), welche abonniert wird, wenn das Formular abgeschickt wird.

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: State
de_DE: Staat

en: Street Address
de_DE: Straße Adresse

en: Submit button
de_DE: Absenden Button

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: Subscribers
de_DE: Abonnenten

en: Success! The cached configuration for your MailChimp lists has been renewed.
de_DE: Perfekt! Die gecachte Konfiguration deiner MailChimp-Listen wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Successfully subscribed
de_DE: Erfolgreich abonniert

en: Text to prefill this field with.
de_DE: Text um das Feld vorab zu füllen

en: Text to show when field has no value.
de_DE: Text der angezeigt wird wenn das Feld keinen Wert hat

en: The API key for connecting with your MailChimp account.
de_DE: Der API-Key aus deinem MailChimp-Account.

en: The URL of the page.
de_DE: Die URL der Seite.

en: The current date. Example: %s.
de_DE: Das aktuelle Datum. Beispiel: %s.

en: The current time. Example: %s.
de_DE: Die aktuelle Zeit. Beispiel: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
de_DE: Die E-Mail-Adresse des aktuellen Besuchers (wenn bekannt).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
de_DE: Die in der folgenden Liste enthaltenen Variablen können zum <a href="%s">Hinzufügen von dynamischen Inhalten zu deinem Formular sowie Erfolgs- oder Fehlermeldungen</a> verwendet werden.

en: The path of the page.
de_DE: Der Pfad der Seite.

en: The property of the currently logged-in user.
de_DE: Die Eigenschaften des aktuell eingeloggten Benutzers.

en: The selected MailChimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
de_DE: Für die ausgewählten MailChimp-Listen sind nicht-standardmäßige Felder erforderlich, aufgrund derer diese Integration möglicherweise nicht funktionieren wird.

en: The site's language. Example: %s.
de_DE: Die Sprache der Seite. Beispiel: %s.

en: The table below shows all available integrations.
de_DE: Die untenstehende Tabelle zeigt alle verfügbaren Integrationen.

en: The table below shows your MailChimp lists and their details. If you just applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
de_DE: In der folgenden Tabelle siehst du deine MailChimp-Listen und Details dazu. Falls du gerade Änderungen an den MailChimp-Listen vorgenommen hast, kannst du mit der folgenden Schaltfläche die Konfiguration aus dem Cache aktualisieren.

en: The text that shows when a general error occured.
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn ein allgemeiner Fehler aufgetreten ist.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn ein erforderliches Feld für die ausgewählte(n) Liste(n) fehlt.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn eine E-Mail Adresse erfolgreich zur/zu den ausgewählten Liste(n) abonniert wurde.

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn ein existierender Abonnent aktualisiert wird.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn eine ungültige E-Mail Adresse angegeben wurde.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
de_DE: Der Text, der angezeigt wird, wenn die angegebene E-Mail Adresse bereits für die ausgewählte(n) Liste(n) abonniert ist.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
de_DE: Die IP-Adresse des Besuchers. Beispiel: %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
de_DE: Das Formular mit ID %d existiert nicht, möglicherweise wurde es gelöscht.

en: This allows you to personalise your form or response messages.
de_DE: Hier kannst du dein Formular und deine Antwort-Nachrichten anpassen.

en: This can take a while if you have many MailChimp lists.
de_DE: Dies kann eine Weile dauern wenn du viele MailChimp Listen hast.

en: This field is marked as required in MailChimp.
de_DE: Dieses Feld ist in MailChimp als erforderlich markiert.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
de_DE: Dieses Feld erlaubt es deinen Besuchern eine Liste zum abonnieren auszuwählen.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
de_DE: Dieses Feld erlaubt es deinen Besuchern auszuwählen ob sie abonnieren oder nicht mehr abonnieren möchten.

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
de_DE: Das ist eine Pro-Funktion. Bitte führe ein Upgrade auf die Premiumversion durch, um diese Funktion nutzen zu können.

en: This is what we track.
de_DE: Was wir aufzeichnen:

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
de_DE: Dieses Plugin ist weder von MailChimp entwickelt noch sonst irgendwie daran angegliedert.

en: Title:
de_DE: Titel:

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in MailChimp first.
de_DE: Um zusätzliche Felder zum Formular hinzuzufügen, musst du diese zuerst in MailChimp erstellen.

en: To get started with MailChimp for WordPress, please <a href="%s">enter your MailChimp API key on the settings page of the plugin</a>.
de_DE: Um mit MailChimp für Wordpress anzufangen bitte den <a href="%s">MailChimp API Schlüssel auf der Seite Einstellungen in diesem Plugin eingeben</a>.

en: To which MailChimp lists should this form subscribe?
de_DE: Welche MailChimp-Listen sollen mit diesem Formular abonniert werden?

en: Unsubscribed
de_DE: Abgemeldet

en: Update existing subscribers?
de_DE: Aktualisiere vorhandene Abonnenten?

en: Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Upgrade to Premium
de_DE: Auf Premium upgraden

en: Usage Tracking
de_DE: Aufzeichnung des Nutzerverhaltens

en: Use double opt-in?
de_DE: Double-Opt-In verwenden?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
de_DE: Benutze diesen Shortcode %s um dieses Formular innerhalb eines Posts, Seite oder Text Widgets zu nutzen.

en: Value
de_DE: Wert

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
de_DE: Willst du das Aussehen deines Formulars anpassen ?<a href="%s">Probiere unseren Style Builder aus</a> und editiere das Aussehen deines Formulars mit wenigen Clicks.

en: We have some resources available to help you in the right direction.
de_DE: Wir haben einige Ressourcen um dir auf den richtigen Weg zu helfen.

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
de_DE: Wir empfehlen sehr das "Double opt-in" beizubehalten. Ein Abschalten kann zu Missbrauch führen.

en: What does this do?
de_DE: Welche Funktion hat dies?

en: What is the name of this form?
de_DE: Was ist der Name dieses Formulars?

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
de_DE: Wenn eine Listenauswahl angeboten wird ist dies der Text der angezeigt wird wenn nichts ausgewählt wird.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
de_DE: Wenn die "Abmelden" Funktion verwendet wird, ist dies der Text der angezeigt wird, wenn die angegebene E-Mail Adresse die ausgewählte Liste nicht abonniert hat.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
de_DE: Wenn die "Abmelden" Funktion verwendet wird, ist dies der Text der angezeigt wird, wenn die angegebene E-Mail Adresse erfolgreich von der/den ausgewählten Liste(n) abgemeldet wurde.

en: Wrap in paragraph tags?
de_DE: In Paragraph Tags einschließen ?

en: You are here:
de_DE: Sie sind hier:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
de_DE: Du kannst dein Registrierungsformular in den  <a href="%s">MailChimp für WordPress Formulareinstellungen</a> editieren.

en: You've been using MailChimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
de_DE: Du hast MailChimp für Wordpress nun einige Zeit benutzt; wir hoffen es gefällt dir!

en: Your MailChimp API key
de_DE: Dein MailChimp API Schlüssel

en: Your MailChimp Account
de_DE: Ihr MailChimp Account

en: ZIP
de_DE: Postleitzahl
